wtorek, 3 listopada 2015

Jak odkryłam dekatyzację

Słyszeliście o dekatyzacji? No cóż ja też do niedawna nie miałam o niej pojęcia. W dzisiejszym wpisie opiszę Wam co znaczy to pojęcie i jak przeprowadzić taki proces w domu.

Źródło:Internet

Zdarzyło Wam się, że po uszyciu wymarzonego modelu pasował idealnie, a po wypraniu już niekoniecznie? Mnie niestety tak, a to wszystko przez pominięcie jednego, ale jakże ważnego kroku przygotowania tkaniny do szycia. Mowa oczywiście o DEKATYZACJI.
Co to w ogóle jest dekatyzacja? 

Przytoczę tutaj definicję jaką podaje Wikipedia:

Dekatyzacja - poddawanie tkaniny działaniu gorącej (ok. 60 °C) wody, pary wodnej i zimnej wody, mające doprowadzić do skurczenia się włókien i stabilizacji ich wymiarów. Ma to na celu uniknięcie zbiegania się tkaniny w okresie użytkowania.

Na jednej ze stron o szyciu przeczytałam, że dekatyzowania wymagają jedynie naturalne tkaniny takie jak: bawełna, len, juta, sizal, wełna, jedwab, wiskoza.

 Jak przeprowadzić dekatyzację w domu?

Najprostszym sposobem jest wypranie jej w pralce bez użycia proszku, odwirowanie, wysuszenie a następnie wyprasowanie. Dobrze jest pamiętać, aby przed praniem zabezpieczyć brzegi materiału przed strzępieniem. Ja zazwyczaj piorę tkaninę w takiej temperaturze w jakiej będę prać gotową rzecz.  Plusem takiej dekatyzacji jest to że można sprawdzić czy  wzory nadrukowane pozostaną w nienaruszonym stanie.

Można wyprasować tkaninę żelazkiem używając pary, prasujemy dokładnie nie opuszczając żadnego fragmentu, kilkukrotnie przejeżdżając żelazkiem po tym samym miejscu.

Tkaninę można też wyprać ręcznie, wówczas nie będzie tak bardzo pomięta jak po praniu w pralce.

Na stronie SzkolaSzycia.pl znalazłam także porady dotyczące dekatyzowania różnych rodzajów tkanin:

Tkaniny bawełniane zanurza się w naczyniu z gorącą wodą , szybko przekłada do naczynia z zimną wodą , bardzo lekko wyciska i wiesza do przeschnięcia . prasuje się je nieco wilgotne, gorącym żelazkiem.

Tkaniny wełniane prasuje się przez mokrą, ale dobrze wyciśniętą zaparzaczkę. Podczas prasowania żelazko należy przykładać (a nie przesuwać), aby w tkaninach podatnych na rozciąganie nie spowodować zniekształcenia.

Tkaniny z włókien jedwabnych naturalnych i sztucznych zawija się w wilgotny ręcznik i pozostawia na 3-5 godzin. Następnie wiesza się je, aby przeschły, i jeszcze wilgotne prasuje.

Z domowego dekatyzowania należy wyłączyć brokaty (z metalowymi nitkami) i jedwabne aksamity (welury). Ubrania wykonane z tych tkanin powinny być zawsze prane chemicznie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz